Etapy kaszlu w przeziębieniu

Kaszel pojawia się często przy przeziębieniu. Możemy rozróżnić dwa rodzaje kaszlu – kaszel suchy i kaszel mokry. Nie pojawiają się jednocześnie, a raczej etapowo, przekształcając się z jednego na drugi. Przy zwykłym przeziębieniu warto wiedzieć jak odróżnić te dwa rodzaje kaszlu i jak je leczyć. 

Czemu pojawia się kaszel? 

Sam kaszel nie jest chorobą. Jest objawem, reakcją obronną naszego organizmu. Kaszląc chcemy oczyścić górne drogi oddechowe. Może to być wynikiem choroby, na przykład przeziębienia, w której chcemy się pozbyć nadmiaru wydzieliny. Kaszlemy też kiedy w górnych drogach oddechowych pojawi się ciało obce, które będziemy chcieli usunąć. 

Suchy i mokry kaszel 

Rodzaje kaszlu dzielimy na produktywny i nieproduktywny. Nieproduktywny to kaszel suchy.

Suchy kaszel jest wtedy, kiedy nie czujemy odkrztuszania zalegającej wydzieliny, dlatego nazywa się go nieproduktywnym. Jest uporczywy i męczący, szczególnie w nocy. Przyjmujemy wtedy leki mające na celu przemienienie go w kaszel mokry.

Suchy kaszel może być na tyle silny,że w jego wyniku pękają naczynka w gardle. To z kolei może prowadzić do krwawienia podczas kaszlu. O ile krwawienie szybko ustąpi to nie ma powodu do niepokoju. Natomiast dłuższe krwawienie jest już powodem do niepokoju. Suchy kaszel nie przynosi takich efektów jak kaszel mokry. Nie pozbywa się nadmiaru wydzieliny z oskrzeli. Taki kaszel może pojawić się przy urazie, na przykład złamaniu żebra. Stanowi on wtedy zagrożenie.

Mokry kaszel jest nazywany produktywnym, bo pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny. Sami także czujemy ulgę kiedy kaszlemy kaszlem mokrym. Kiedy jednak wydzielina w oskrzelach jest za gęsta to nawet kaszel mokry może nie przynieść korzyści. Wtedy warto sięgnąć po leki lub syropy rozrzedzające wydzielinę np. Bronchostop, aby móc się jej pozbyć. 

Etapy kaszlu u chorobie

Kaszel trwa zazwyczaj tyle czasu ile infekcja. Jednak może się zdarzyć ,że mimo że będziemy czuć się zdrowi to nadal będzie pojawiał się sporadycznie odruch kaszlu. Przeziębienie, wraz z jego objawami może trwać do kilkunastu dni. Jeśli jednak nie ustępuje to warto rozważyć inne jego przyczyny i skonsultować to z lekarzem. 

Obserwując przebieg przeziębienia u siebie, możemy zauważyć,że kaszel przechodzi etapy. Na początku pojawia się kaszel suchy i wyczerpujący. Zwiastuje on początek walki z kaszlem. Wtedy stosujemy leki mające powstrzymać ten bezwarunkowy odruch. Taki kaszel nasila się w nocy, w ciepłych i suchych pomieszczeniach, a także kiedy nie jesteśmy zajęci innymi czynnościami. 

Na kaszel suchy stosuje się leki powstrzymujące ten odruch. W domu możemy też stosować różne sposoby. Jednym z nich jest inhalacja mająca na celu nawilżanie przesuszonej śluzówki. Następnie, jeśli wspominaliśmy się lekami, suchy kaszel może przekształcić się w kaszel mokry. Czujemy się już lepiej, ponieważ czujemy,że pozbywamy się jego przyczyny i zbliża się koniec choroby. Przy kaszlu mokrym leki mają ułatwić odkrztuszanie. W tym przypadku domowymi sposobami jest tak zwane odklepywanie lub syropy. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.