Jak wybrać zanęty wędkarskie? – przewodnik dla początkujących na temat kolorów zanęt na ryby

Zanęty wędkarskie są dostępne w wielu wariantach. Producenci pokarmów do nęcenia nieustannie tworzą nowe, zróżnicowane menu dla ryb. Mnogość rodzajów, smaków i kolorów gotowych produktów daje nam szerokie możliwości wyboru. Początkujący wędkarz czuje się trochę zdezorientowany. Brązowa, czerwona, żółta… jest wiele kolorów do wyboru, ale na co zwrócić uwagę przy wyborze zanęty wędkarskiej?

Co to jest zanęta wędkarska?

Zanęty wędkarskie to oddzielny rozdział w “biblii” wędkarskiej. Zanęta na ryby to podstawowe wyposażenie każdego wędkarza. Przy pomocy pokarmów do nęcenia ryb tworzony jest specyficzny obszar połowu, w którym zatrzymujemy ryby. Nęcenie może być długotrwałe i krótkotrwałe. Opanowanie podstaw zanęcania ryb jest niezbędne, zwłaszcza przez początkującego wędkarza. Gotowe zanęty wędkarskie to świetny sposób na wciąganie ryb do łowiska bez obawy o ich przekarmienie.

Czy trzeba dobrać zanętę do łowiska?

Jest wiele rodzajów zanęt o różnej konsystencji, a także wiele sposobów ich mieszania dla określonych technik. To wszystko może wydawać się trochę zagmatwane. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest opanowanie metody łowienia, do której będziesz używał zanęty wędkarskiej. Na przykład, jeśli polujesz na płocie w rzece, będziesz potrzebować zupełnie innej mieszanki niż ta, której używałbyś do łowienia karpia metodą na zbiornikach komercyjnych. Jeśli spodziewasz się łowienia leszczy, to wybierz zanęty leszczowe, jeśli karpi, kup zanęty na karpia.

Czy istnieje najlepszy kolor zanęty wędkarskiej?

Gdy spojrzymy na półki w sklepie ze sprzętem wędkarską, ujrzymy całą masę worków z zanętami na ryby i do wyboru mamy coś więcej niż tylko tradycyjny, biszkoptowo-brązowy kolor. Czarna, żółta… jest wiele możliwości wyboru, ale pamiętaj, że to, co kupisz, będzie zależało od tego, gdzie i na jakie ryby chcesz zapolować. Pamiętaj, im więcej ryby żerują w Twoim łowisku, tym więcej ich złapiesz.

Oto główne grupy kolorów zanęt wędkarskich:

  • czarna zanęta wędkarska,

To częsty wybór, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy w wodzie jest mniej kolorów. Działa tak, jak zachowuje się ryba, gdy chce uniknąć zauważenia przez drapieżniki. Ryby takie jak płoć mają ciemne grzbiety, które wtapiają się w dno. Czarny to idealny kolor do żerowania dla ryb. 

  • zielona zanęta wędkarska,

Naturalny kolor, którym przyzwyczajamy ryby do żerowania. Większość zielonych zanęt zawiera betainę, pochodną buraka cukrowego, która pobudza apetyt ryb. 

  • brązowa zanęta na ryby,

Najpopularniejszy odcień zanęty wędkarskiej. Większość łowisk, na których będziesz łowić, ma brązowe dno – kanał, jezioro, staw komercyjny lub rzekę. 

  • czerwona zanęta na ryby,

Czerwone i pomarańczowe zanęty są niezwykle stymulujące wizualnie. Nie jest to wabik na ryby przeznaczony na naturalne łowiska.  

Krótkie porady dla początkujących:

  • Eksperymentuj z różnymi rodzajami zanęt na ryby. 
  • Zapisuj wyniki nęcenia i łowienia.
  • Pamiętaj, że barwa zanęty może skutecznie zwabić ryby, ale również zwinnie wypłoszyć je z Twojego łowiska.