Unieważnienie kredytu złotówkowego czy jest możliwe?

Kiedy w 2019 roku pojawiło się orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie unieważnienia kredytów frankowych polscy kredytobiorcy zaczęli masowo składać pozwy przeciwko bankom frankowym. W kontekście unieważnień może pojawić się pytanie o to, czy również unieważnienie kredytu złotówkowego jest możliwe? 

Kredyty złotówkowe oparte na zmiennej stopie procentowej WIBOR w myśl zapisów Unii Europejskiej są zapisami niezgodnymi z zapisami prawa unijnego. Z jakiego powodu? 

Na tle innych europejskich krajów Polska w kontekście przepisów bankowych wydaje się być na niechybnej pozycji. Podczas, gdy w innych krajach europejskich obowiązuje stała stopa procentowa, w Polsce kredytobiorcy muszą liczyć się ze zmienną stopą procentową uzależnioną od aktualnych warunków gospodarczych. 

Unieważnienie kredytu złotówkowego na czym polega? 

Zanim opiszemy, na czym polega unieważnienie kredytu złotówkowego warto przede wszystkim zdać sobie sprawę, że pod określeniem unieważnienie kryją się dwa różne postępowania:

-pozew o stwierdzenie nieważności umowy;

-pozew o unieważnienie umowy.

W przypadku stwierdzenia nieważności umowy w toku prowadzonego postępowania sąd stwierdza nieważność umowy, a co za tym idzie, przyjmuje, że umowa jest nieważna od dnia jej zawarcia, czyli że strony nigdy jej nie zawarły. 

W drugim przypadku z kolei w toku prowadzonego postępowania sąd ustala, że co prawda zawarta umowa kredytu jest ważna, jednak ze względu na różne okoliczności (związane z jej zawarciem lub wykonaniem) nie może być realizowana. 

Unieważnienie kredytu złotówkowego – czy jest możliwe? 

Wielu kredytobiorców zadaje sobie pytanie, czy unieważnienie kredytu złotówkowego w ogóle jest możliwe? O ile od 2019 jesteśmy przyzwyczajeni do spraw sądowych kierowanych przeciwko bankom w kontekście kredytów frankowych, o tyle o unieważnieniu kredytów wypłacanych w naszej walucie nie słychać zbyt wiele. Tymczasem okazuje się, że już od kilku lat kredytobiorcy dochodzą swoich praw na drodze sądowej. A unieważnienie kredytu złotówkowego, jak pokazują statystyki, jest jak najbardziej możliwe. 

Przykładem może być wyrok Sądu Okręgowego w Siedlcach z dnia 27 marca 2018 r., sygn. akt: I C 1139/16, dotyczące pozwu banku przeciwko kredytobiorcy w związku z wypowiedzianą umową kredytu i rządaniem zwrotu pożyczonej kwoty w trybie natychmiastowym. 

W toku prowadzonego postępowania sąd wskazał na nieprawidłowości występujące w umowie kredytu konsumenckiego (w tym brak informacji na temat opłat i prowizji związanych z obsługą kredytu, jak również na temat dodatkowego ubezpieczenia). 

Unieważnienie kredytu złotówkowego jak zacząć!? 

Jeśli jesteś zainteresowany tematem unieważnienie kredytu złotówkowego przede wszystkim warto przejrzeć szczegółowo zapisy zawarte w umowie kredytowej. Jeśli masz problem z ich rozszyfrowaniem i analizą, warto poszukać sprawdzonej w temacie kancelarii wibor, której pełnomocnik wesprze Cię zarówno podczas pisania pozwu przeciwko bankowi, jak również wesprze Cię w trakcie procesu sądowego.