Porady prawne nieruchomości – kiedy warto poprosić o pomoc prawną?

Prawo związane z nieruchomościami jest dość zawiłe, wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Z nieruchomościami mamy jednak styczność prawie wszyscy. Większość dorosłych osób przynajmniej raz w życiu bierze udział w transakcji kupna lub sprzedaży mieszkania. Warto jest wówczas skonsultować się z prawnikiem działającym w obszarze nieruchomości. Z jakimi sprawami można do niego przyjść?

Kupno nieruchomości – z pomocą prawnika czy bez?

Zakup mieszkania potrafi być równie stresującym momentem, jak jego sprzedaż. Nie mając kompletnie żadnego obeznania w nieruchomościach, należy zachować szczególną ostrożność i traktować sprzedającego z dozą rezerwy co do zaufania. Nigdy nie wiemy do końca jakie zamiary ma druga strona transakcji. 

Przed zakupem nieruchomości warto jest zlecić prawnikowi przeprowadzenie zaawansowanego badania tytułu własności, aby mieć pewność co do tego, że nieruchomość nie ma obciążeń, zadłużeń, egzekucji, nie jest przedmiotem podziału majątku lub spadku, ani nie stoi w centrum różnego rodzaju sporów prawnych. Uzyskanie takich informacji samodzielnie, może być bardzo trudne.

Umowa kupna-sprzedaży – oddaj ją w ręce prawnika

Wszystkie warunki dotyczące transakcji kupna-sprzedaży muszą być zawsze zawarte na piśmie. Nie należy nigdy polegać jedynie na słowie mówionym. Ważne informacje, jakie powinny znaleźć się w dokumencie to: cena, termin zakupu i warunki finansowania, jednak nie jest to wszystko. 

Umowa wbrew pozorom jest bardzo obszernym dokumentem, z której wynika szereg praw i obowiązków każdej ze stron transakcji. Prawnik znający konkretne przepisy, dokładnie wie jakie elementy powinny się w niej znaleźć i jak prawidłowo je sformułować, aby nie działały na naszą niekorzyść.

Przeznaczenie nieruchomości 

Każda nieruchomość jaką nabywamy ma swój określony sposób użytkowania.Oczywistym jest fakt, że jest ona przeznaczona przede wszystkim do mieszkania, jednak niektóre osoby szukają także lokalu, w którym możliwe będzie na przykład prowadzenie określonej działalności. 

Porady prawne nieruchomości pomogą w zrozumieniu ograniczeń dotyczących użytkowania nieruchomości. Rozjaśnią także wszelkie kwestie związane z przepisami lokalnymi obowiązującymi na terenie, w którym chcemy zamieszkać.

Podatki i ważne opłaty – poznaj swoje obowiązki dzięki pomocy doświadczonych prawników

Wysokość podatków (na przykład tych do urzędu skarbowego) i lokalnych opłat związanych z użytkowaniem nieruchomości, wzbudza czasami liczne wątpliwości. Dzięki wsparciu kancelarii, łatwiej jest zorientować się w rozmiarze kosztów, jakie będzie trzeba ponieść, zarówno tuż po dokonaniu transakcji, jak i w trakcie jej zamieszkiwania. 

Spory prawne – rozwiąż je z pomocą specjalistów

Prawnik specjalizujący się w temacie nieruchomości to przede wszystkim skuteczna broń w sporach prawnych, jakie mogą czasami mieć miejsce podczas transakcji. Dobry prawnik wskaże drogę działania, a także podpowie jak doprowadzić do złagodzenia konfliktu i znaleźć rozwiązania zgodne z przepisami.

Pamiętać należy o tym, że porady prawne to nie tylko wskazówki, ale też ogromne oparcie podczas ważnej decyzji w życiu, jaką bez wątpienia jest sprzedaż i zakup nieruchomości. Każda transakcja może mieć swoje specyficzne aspekty i wymagania, dlatego konsultowanie się ze specjalistami to przede wszystkim odpowiedzialność za własne interesy.